Dan ružičastih majica 2024.

Obilježavanje je Dana ružičastih majica započelo u Kanadi kao znak podrške dječaku koji je trpio vršnjačko nasilje u školi samo zato što je bio odjeven u ružičastu majicu. Njegova je ružičasta majica simbolizirala potporu teško bolesnoj majci. Dan ružičastih majica obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Vršnjačko je nasilje isticanje moći agresijom. Definira se kao negativna verbalna ili tjelesna akcija koja ima neprijateljske namjere, uznemiruje žrtvu, ponavlja se tijekom vremena, a zasniva se na nesrazmjeru moći. Vršnjačkim se nasiljem smatra ako učeniku drugi učenik ili grupa učenika govori ili čini loše ili neugodne stvari. Zlostavljanjem se može smatrati i ako se učenika opetovano zadirkuje na način koji mu je neugodan ili ako ga se namjerno izostavlja iz aktivnosti. Ponavljanjem zlostavljanja nasilnici povećavaju svoju moć, a žrtve svoju gube.

I učenici razredne nastave zajedno sa svojim učiteljima obilježili  su DAN RUŽIČASTIH  MAJICA / PINK SHIRT DAY

Kroz razne radionice, igrice i filmove osvijestili smo cilj projekta, a to je prevencija vršnjačkog nasilja, poticanje na pomaganje jedni drugima, empatije  među vršnjacima.

Sve naše materijale i aktivnosti, te fotografije možete pogledati u ovoj Wakelet kolekciji.

objavio: Kristina Perak   datum: 29. 2. 2024.