Mala slobodna knjižnica Petrijevci

Ideja Male slobone knjižnice začeta je u Americi 2009. godine kao mali projekt za susjedstvo. Do sada su Male slobodne knjižnice otvorene u više od 100 zemalja svijeta, a u Hrvatskoj postoje od 2015. godine kada je otvorena prva takva knjižnica u Poreču.

I mi smo htjeli biti dio ove lijepe priče!

Predstavljenu ideju ravnateljica je odmah prihvatila, a pridobila i je i gospodina Ivu Zelića, načelnika Općine koji nam je omogućio lokaciju i postavljanje kućice. Za izradu kućice ravnateljica je pomoć našla u lokalnom poduzetniku gospodinu Luki Stojakoviću koji je kućicu izradio, a dovršio ju je i postavio školski domar. Učenici s roditeljima i zaposlenici škole pobrinuli su se za sadržaj kućice koju danas čine lijepe slikovnice za najmlađe, knjige za mlade, priručnici, časopisi za djecu, knjige na stranim jezicima, stripovi i  beletristika za odrasle.

Povodom dana Općine Petrijevci, knjižnicu je svečano otvorio načelnik, gospodin Ivo Zelić. Bio je to naš poklon Općini, poklon njenim stanovnicima, djeci, učenicima, bakama i djedovima, roditeljima. Poklanjamo im mogućnost razmjene znanja, učenja, proširivanja vidika. Poklanjamo im svoju kreativnost, poduzetnost, inovativnost. A kućica je i dokaz da u svemu tome nismo sami: savršen je primjer suradnje Općine Petrijevci i OŠ Petrijevci, škole i lokalne zajednice te lokalnih poduzetnika.

Malu slobodnu knjižnicu odmah smo prijavili za katalog i interaktivnu kartu Malih slobodnih knjižnica Hrvatske, gdje je registirano već više od stotinu kućica sa slobodno dostupnim knjigama.

Zahvaljujemo svima koji su sudjelovali i omogućili našu Malu slobodnu knjižnicu i pozivamo sugrađane da je koriste! Kako radi mala knjižnica? U njoj nema članarine, radi cijeli dan i cijelu noć. Dođite, uzmite knjigu, pročitajte, vratite i donirajte!

Knjige koje su danas u knjižnici poklon su učenika i zaposlenika OŠ Petrijevci i u svakoj od njih naći ćete lijepu posvetu čitatelju. Pozivamo vas da učinite isto. Donirajte ponekad koju knjigu za našu zajedničku knjižnicu i ostavite u knjizi poruku za buduće čitatelje!

Pokažimo da smo kao zajednica odgovorni i čuvajmo i njegujmo ono što smo zajedno izgradili!

Ljiljana Cecelja, knjižničarka

objavio: Ivana Čolaković   datum: 25. 4. 2023.