Svjetski tjedan svemira

Kao i prijašnjih godina, tako i ove godine obilježili smo Svjetski tjedan svemira čija je tema bila "Svemir i poduzetništvo". Učitelji Ivan Žunac, Martina Ižaković i Ivana Čolaković su s učenicima razgovarali na ovu temu te im dali prostora da budu kreativni.

Svjetski tjedan svemira obilježili smo zanimljivim predavanjem o lansiranju umjetnih satelita u Zemljinu orbitu, svemirskom turizmu te poslovima u svemiru. Učenici su se upoznali s prvim lansiranjima umjetnih satelita tijekom 20. stoljeća te prvim „svemirskim šetnjama“. Kroz predavanje su saznali tko je bio prvi čovjek u svemiru, koja je bila prva životinja u svemiru te naziv prvog umjetnog satelita kojeg je čovjek poslao u orbitu oko Zemlje. Također saznali su kako izgledaju putovanja u svemir, jesu li isplativa te jesu li ona naša budućnost.

U predavanju su vidjeli i prvi hrvatski satelit koji će biti lansiran te su se upoznali sa sve većim značajem komercijalne svemirske industrije u svemiru.

Kako je ovogodišnja tema Svemir i poduzetništvo, učenici su dobili zadatak osmisliti i nacrtati svoj satelit koji bi lansirali u svemir. Također, postali su poduzetnici na jedan dan te su osmislili svoj vlastiti posao u svemiru. Ovim događanjem učenicima smo približili neke teme vezane za astronomiju i srodne znanosti te ih nadahnuli za istraživanje tema vezanih za STEM područje. Uz smijeh i zanimljiva pitanja obilježen je i ovaj tjedan svemira.

Fotografije pogledajte u foto-galeriji.

Učitelji Ivan, Martina i Ivana

objavio: Ivana Čolaković   datum: 30. 10. 2023.