Međunarodni dan dječje knjige u 4. razredu

Od 1967. godine kad je prvi put obilježen u IBBY-ju (Međunarodnom odboru za dječju knjigu), svake se godine, oko rođendana Hansa Christiana Andersena, 2. travnja, obilježava Međunarodni dan dječje knjige s ciljem poticanja čitanja i skretanja pažnje javnosti na dječje knjige.

Sponzor ovogodišnjeg Međunarodnog dana dječje knjige  je Grčka, a istaknuti grčki pisac Vagelis Iliopoulos napisao je Poruku djeci svijeta na temu Ja sam knjiga, pročitaj me. Poznata grčka umjetnica Photini Stephanidi ilustrirala je plakat koji slavi moć dječjih knjiga, promiče vrijednosti jednakosti, različitosti, i  povezivanja ljudi u svijetu tolerancije i razumijevanja.

Međunarodni dan dječje knjige bio je povod za druženje u knjižnici i s knjigom. S knjigom su se družili učenici četvrtog razreda s učiteljicom Nedom Zemljak. U knjižnicu su došli spremni: pročitali su jedan od najboljih romana za djecu koji čitaju brojne generacije: Emil i detektivi Ericha Kastnera.

Na početku druženja prepoznali su i nabrojili brojne Emilove osobine koje su dovele do toga da uspješno riješi težak zadatak: istaknuli su da je Emil bio hrabar, uporan, mudar, dosjetljiv, spretan, strpljiv. Sve su ove osobine bile potrebne i njima da uspješno riješe sve zadatke i zarade detektivsku diplomu. S Emilom smo se družili uz premetaljke, zagonetke, traženje tragova u knjižnici, trebalo je i dešifrirati šifrirano pismo, pročitati stranicu u knjizi. Radili su u skupinama, lijepo se dogovarali i pomagali jedni drugima kao pravi četvrtaši.

Kako je sve to izgledalo, pogledajte u našoj foto-galeriji!

Ljiljana Cecelja, knjižničarka

objavio: Ivana Čolaković   datum: 5. 4. 2023.

« Svibanj 2024 »